Merkez Bankası Faiz Artıracak Mı? Bloomberg’e Konuşan Uzmanlardan İlginç Tespitler

Son verilere göre enflasyon yüzde 70’e yaklaşıyor ancak yetkililer enflasyonun zirveye ulaşacağını ve ardından düşüşe geçeceğini öngörüyorlar. Uluslararası uzmanlar, Bloomberg’e yaptıkları açıklamalarda “Yeni bir faiz artışı gerekliliği” konusunu değerlendirdiler.

Son altı aydır, Türkiye ekonomi yönetimi dünyanın en yüksek enflasyon oranlarıyla mücadele ediyor. Tüketici fiyatları bir önceki yıla göre yüzde 69,8 oranında artarak 2022’nin sonlarından beri en hızlı artışını gösterdi.

Bloomberg’in ekonomistlerle gerçekleştirdiği ankette, enflasyonun medyan tahmini yüzde 70’in biraz üzerindeydi. Merkez Bankası’nın tercih ettiği gösterge olan aylık fiyat artışı ise yüzde 3,18’de sabit kaldı. Merkez Bankası, yıl sonuna kadar enflasyonun yüzde 36’ya düşeceğini tahmin ediyor.

Uluslararası uzmanlar, Türkiye’nin enflasyonla mücadelesini değerlendirirken, “Yeni bir faiz artışı gerekliliği” konusuna değindiler. MUFG Bank Türkiye AŞ Hazine Müdürü Onur İlgen, “Enflasyon beklentilerin altında ve lira iyi performans gösteriyor. Liranın olumlu seyrinin devam etmesiyle ek bir faiz artışına ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum” yorumunu yaptı.

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, geçen hafta faizleri sabit tutarken hizmet sektörü de dahil olmak üzere enflasyonist endişelerin devam ettiğine işaret etti. Son veriler, fiyat baskılarının Nisan ayında da yüksek seyrettiğini gösterdi. Gıda ve enerji gibi değişken kalemlerin etkisinden arındırılmış temel tüketim mallarındaki fiyat artışları yüzde 75,8’e yükseldi.

Yatırımcılar, Türkiye’nin enflasyonu yavaşlatma konusundaki ilerlemesini göz önünde bulundurarak yerel tahvillere dönme zamanının ne zaman olacağını inceliyorlar. Citigroup ve JPMorgan Chase gibi Wall Street bankaları artık liranın satın alınmasını tavsiye ediyor. Ancak liranın istikrar kazanması, enflasyona karşı bir soluklanma sağlayabilir.

Oxford Economics’ten Maya Senussi, veri açıklanmadan önce yayınladığı bir raporda “Teşvik edici politika sinyallerinin lira üzerindeki aşağı yönlü baskıyı sınırlayacağını düşünüyoruz. Ancak enflasyon görünümü ve küresel faizler, petrol fiyatları ve jeopolitik kaynaklı riskler göz önüne alındığında, hızlı bir nominal değer kaybı riski hala önemli” diye konuştu.

Koç Üniversitesi araştırmacıları ve Konda tarafından yapılan bir ankete göre, Türkler yıl sonunda enflasyonun yüzde 96 olacağını tahmin ediyorlar. Bu oran, Merkez Bankası’nın yakın zamanda finans piyasası katılımcılarıyla yaptığı anketteki tahminin iki katından fazla.

Merkez Bankası, para politikasının sıkı kalacağını ve temel eğilimde belirgin ve sürekli bir düşüş olana kadar faiz artışlarının mümkün olabileceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x