Az Yerseniz Reflü Çok Yerseniz Kilo Yapıyor!

Yaklaşan Ramazan ile birlikte oruç ayında sıklıkla tüketilen hurma ve hurmanın faydaları en çok arananlar arasında yer almaya başladı Hurmanın sağlık açısından pek çok faydası olduğu bilim insanları tarafından açıklandı. Uzman Diyetisyen Cansu Özçelik, Ramazan ayı beslenmesinde dikkat edilmesi gereken kurallar ve bu ay sıklıkla tüketilen hurmanın faydaları konusunda açıklamalarda bulundu.

HURMA KABIZLIĞA İYİ GELİR

Ramazan ayının vazgeçilmezlerinden hurmanın faydalarına dikkat çeken Uzm. Dyt. Özçelik, şu bilgileri paylaştı:

“Ramazan ayında insanların yaygın şikâyetlerinden biri, sindirim sisteminin düzenli çalışmaması nedeniyle oluşan hazımsızlık problemleridir. Hurma, mide asidini dengeleyerek midede oluşabilecek sorunları önlemektedir. Bir diğer ifadeyle aşırıya kaçmamakla birlikte tüketilen hurma, mide problemlerini olumlu yönde etkileyebilir. Yüksek lif açısından zengin bir besin kaynağı olduğu için bağırsakları çalıştırmada da önemli bir rol oynar. Metabolizmayı hızlandırarak sindirim sisteminden kaynaklanacak hastalık risklerini de azaltır. Aynı zamanda kansızlığa da iyi gelmektedir.”

FAZLA TÜKETİLİRSE KİLO ALIMINA NEDEN OLABİLİR

Hurmanın gün içinde ne kadar fazla tüketildiğinin fark edilmeyebileceğini dile getiren Uzm. Dyt. Özçelik, “Ancak gereğinden fazla hurma tüketen bireylerin kan şekerinde dalgalanmalar olabilir. Kan şekerinde dengesiz artışlara sebep olabilecek bu sorun da kilo artışlarını da beraberinde getirir. Özellikle Ramazan ayında kilo problemlerinden kaçınmak için dengeli beslenmeye öncelik verenlerin, hurma tüketiminde de aşırıya kaçmaması gerekir” açıklamasında bulundu.

UZUN SÜREN AÇLIK SONRASINDA MİDEYİ RAHATLATIR

Orucu hurma ile açmanın doğru olup olmadığı sorusunu da yanıtlayan Uzm. Dyt. Özçelik, “Tüm gün aç kaldıktan sonra birden ağır yemekle başlamak, sağlık açısından uygun değildir. Bu yüzden mideyi rahatlatmak için su ve hurmayla oruç açmak daha doğru olmaktadır. Su içmek, susuzluğu giderirken hurma da vücudun ihtiyacı olan vitaminlerin alınmasını sağlayarak kan şekerini düzenler” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x