İsveç’te Eurovision protestosu düzenlendi

Bugün Türkiye saatiyle 22.00’de 68’incisi düzenlenecek olan Eurovision Şarkı Yarışması’na İsveç’in en büyük 2’nci kenti olan Malmö ev sahipliği yapıyor. Ukrayna savaşı dolayısıyla Rusya’nın iki yıldır kabul edilmediği yarışmada İsrail’in finallerde yarışacak olması tartışma konusu olmuştu. Eurovision bugün İsveç’in başkenti Stockholm’de binlerce kişi tarafından protesto edildi.

YÜRÜYÜŞE BİNLERCE KİŞİ KATILDI

İsveç Kraliyet Polisi’nin vermiş olduğu resmi rakamlara göre, protesto yürüyüşüne yaklaşık 4 bin 600 kişi katıldı. Son yıllarda göçmen politikalarını esneten ve İsveç vatandaşlığına kabul edilen uluslararası vatandaşlarının da artmasıyla bilinen ülkede 2 ana cadde trafiğe kapatıldı. 

Adalar şehri olarak tanımlanan Stockholm’ün iki merkezi noktası olan ve şehir merkezini ikiye ayıran Södermalm ve Östermalm arasındaki kara ulaşımı 2 saat boyunca gerçekleşmedi.

FİLİSTİN BAYRAKLARIYLA YÜRÜDÜLER

Sloganlar eşliğinde bisikletleriyle, yürüyerek ya da elektrikli scooterlar ile yürüyüşe katılan binlerce kişi Stockholm şehir merkezini kapattı. 300’den fazla polisin görev aldığı protestolar boyunca Filistin bayrakları hemen hemen her noktada gözlemlendi. Protestocular, “Eurovision’u bırakın! Refah’a bakın!”, “Katil İsrail’in müziğini istemiyoruz!”, “İsveçli olmaktan utanmak istemiyoruz!” sloganları attı.

Yerel saat ile 13.00-15.00 arasında gerçekleşen yürüyüş herhangi bir olay yaşanmadan sona erdi. 68’inci Eurovision şarkı yarışması bu akşam Türkiye saatiyle 22.00’de başlayacak ve Eurovision resmi YouTube hesabından canlı olarak yayınlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x